• Erasmus+ - Mobility učiteľov

        •  Na ceste k modernej škole 21. storočia

          Projekt Na ceste k modernej škole 21.storočia sa uskutočnil v rokoch 2020-2023. Projekt je vedený pod číslom: 2020-1-SK01-KA101-077837, presnejšie Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania.

          V tomto projekte sme zrealizovali 18 mobilít pre učiteľov

          12 mobilít bolo na vzdelávacie kurzy a 6 na hospitácie, tzv. jobshadowingy do iných škôl.

          Tu je zhrnutie našich mobilít :

          Účastníčky, ktoré sa zúčastnili na kurze pod názvom Human Resources Management,12.7. - 16.7.2021 sa zaujímali o túto tému už v minulosti, pretože pracujú vo vedení školy. Kurz trval 5 dní. Témy kurzu HR Management, Leadership a Team Management, Soft Skills, Koučing a mentoring, Manažment zmeny, efektívne plánovanie, organizácia pracovných mítingov, im prednášal skúsený lektor, ktorý často uvádzal rôzne príklady a vlastné skúsenosti z praxe. Vzdelávanie prebiehalo hlavne formou diskusií.  Pracovný tím nebol veľký, preto mali účastníci možnosť veľa komunikovať v angličtine, čo bolo tiež veľkým prínosom. Pracovali v skupinách a rôzne situácie si vyskúšali aj prostredníctvom hrania rolí, riešili rôzne prípadové štúdie. Porozumenie témam mali možnosť overiť si v niekoľkých testoch v aplikácii Kahoot. Mali možnosť stretnúť sa aj s účastníkmi ďalších kurzov a nadviazať kontakty pre prípadnú ďalšiu spoluprácu. Prínosom boli aj neformálne stretnutia po skončení programu a výmena skúseností.

          Kurz Neformálne vzdelávanie v škole, metódy a prostriedky zvýšenia motivácie a učenia sa žiakov 27.9.-1.10.2021 bol pre účastníčky prínosom. Získali tam nové teoretické, ale najmä praktické skúsenosti a zručnosti. Na kurze spoznali nové nástroje na prácu jednak v škole ako aj v školskom klube a tiež počas dištančného vzdelávania, čo bolo v čase pandémie Covid 19, bolo veľmi prínosné. Organizácia kurzu bola na vysokej úrovni, pripravená po všetkých stránkach. Tak isto bol kurz prínosný aj po stránke jazykovej - zlepšenie komunikačných zručností v anglickom jazyku. Účastníčky videli vytvorenie virtuálnej učebne v triede, príprava krátkych videí na zapojenie študentov. Nové inšpiratívne zdroje pre online výučbu. Neformálne vyučovanie, tvorba digitálneho obsahu a obsahu pre zmiešané vzdelávanie. Praktické zbieranie skúseností pre externé a interné vyučovacie metódy. Praktické skúsenosti, ktoré získali boli pre nich veľkým prínos. Aktívne spolupracovali s kolegami z iných krajín. Program bol veľmi zaujímavý a profesionálne pripravený.

          Kurz Kreativer Unterricht Deutsch als Fremdsprache 20.9. - 24.9.2021, na ktorom sa zúčastnili dve účastníčky bol výborne naplánovaný. Účastníčky na ňom získali nové podnety k svojmu vyučovaniu. Všetci lektori boli fundovaní a ústretoví. Účastníčky absolvovali rôzne aktivity, ktoré môžu dobre využiť, či už počas prezenčného, ako aj dištančného vyučovania. Zúčastnili sa aj na online hospitácii, kde videli prácu lektora s väčšou skupinou ľudí. Novinkou pre nich bolo hybridné vyučovanie, kde vyučujúci učil súčasne prezenčne aj dištančne. Pracovali aj s mnohými aplikáciami. Niektoré z nich už poznali, ale iné boli nové.

          Na ďalšom kurze Foreign Language Teaching, 15.5. - 20.5.2022, na ktorom sa zúčastnili dve učiteľky anglického jazyka si mali účastníčky možnosť prehĺbiť teoretické a sčasti praktické poznatky v oblasti vyučovania CLILu. Kurz prebiehal v príjemnej atmosfére, kde účastníčky mali možnosť stretnúť aj s kolegov z iných krajín a vymeniť si svoje skúsenosti. Účastníčky vzdelávania navrhli, že prínosom na zlepšenie kurzu by bola praktická ukážka hodiny vo fínskej škole zameraná  na CLIL metódu vo vyučovaní. Kurz Game-Based Learning,17.4.-21.4.2023 na ktorom sa zúčastnili dve učiteľky prvého stupňa splnil ich očakávania. Podľa ich slov bola lektorka maximálne pripravená na každú vzdelávaciu aktivitu. Účastníci kurzu si navzájom vymieňali skúsenosti, vzájomne spolupracovali v tímoch. Svojimi výstupmi dotvárali tvorivú atmosféru vzdelávania.

          Kurz Interactive ICT-based, web and digital tools for an effective blended, flipped and cooperative learning 22.5 - 26.5.2023 bol zameraný na používanie IT technológií na vyučovacom procese. Jeho pozitívnym aspektom bolo práve využitie moderných aplikácií pri výučbe a zdieľanie skúseností s inými učiteľmi.

          Veľkým prínosom projektu boli hospitácie na školách.

          Tie sa zrealizovali na jar 2023 v Portugalsku, Taliansku a Francúzsku. Učiteľky, ktoré sa zúčastnili na hospitácii v Portugalsku absolvovali 5 vyučovacích hodín matematiky, 1 hodinu fyziky v 8. a 9. ročníku ZŠ, 3 praktické hodiny pokusov z chémie a 1 vyučovací deň v náučnom parku. Mali možnosť vidieť hodiny v opakovacom - opravnom precvičovaní učiva v rámci hodnotiaceho obdobia, ktoré bolo na danej škole trikrát v školskom roku. Bol to pre nich zaujímavý systém vyučovacieho procesu, založený na odlišnom hodnotení a v inom hodnotiacom období. V danej škole bol aj iný systém vedenia školy, nakoľko škola má organizáciu vyučovania v 6 rôznych budovách, dokonca vo vyčlenenom poschodí strednej školy. Škola bola špeciálna v zmysle, že z celkového počtu 1 000 žiakov bolo 200 s rôznym stupňom porúch sluchu. Napriek tomu v škole bola pokojná atmosféra, zredukované počty žiakov v triedach po karanténe, kooperatívne formy učenia a dostatočný individuálny prístup k žiakom. Dával sa dôraz na učenie sa - žiaka a rozvíjanie tvorivosti, ako aj dostatočná spätná väzba pre žiaka. Učiteľky na jobshadowingu v Taliansku a Francúzsku ocenili možnosť spoznať iný školský a vyučovací systém ako na Slovensku. Odporučili dať možnosť aj iným kolegom vycestovať do zahraničia.

          Diana Javorčíková

          Projekt_Erasmus_KA1.pdf