• Súťaže matematiky a informatiky

        •    Matematická olympiáda


          V tomto školskom roku sa zapojíme už do 66. kola Matematickej olympiády. Zadania úloh domáceho kola ako aj termíny obvodných  kôl bude možné pozrieť na stránke www.iuventa.sk, ale piataci a deviataci sa obvodného kola zúčastnia 24. januára 2017, žiaci 6., 7. a 8. ročníka 4. apríla 2017. Krajské kolo pre žiakov 9. ročníka bude 14. marca ako jediné krajské kolo na II. stupni základnej školy. Našim zapojeným žiakom sa aj vlani darilo výborne. Preto vyzývame našich žiakov, ktorí majú riešenie matematických úloh a problémov radi, aby sa do domáceho kola určite zapojili, u učiteľov matematiky si môžu zadania úloh domáceho kola vyzdvihnúť.

          Pytagoriáda

          Do 38. kola Pytagoriády sa žiaci môžu zapojiť v kategóriách P3, P4 a P5 dvojkolovo (školské a obvodné kolo). Súťaž v kategóriách P6, P7 a P8 je trojkolová (školské, obvodné a celoštátne kolo). Školské kolo pre všetkých žiakov sa konalo 7. a 8. decembra 2016 a obvodné kolo bude 14. a 15. marca 2017. V triedach si pripravia učitelia matematiky žiakov v triednych kolách, aby vybrali tých najlepších. Tak ako po minulé roky, kedy boli naši žiaci v Pytagoriáde úspešní, spoliehame na našich matematicky zdatných žiakov a prajeme veľa úspechov.

                 Testovanie 2015          

          Žiakov 9. ročníka čaká v stredu 5. apríla Testovanie9. Viac informácií nájdete na stránke http://www.nucem.sk/sk/testovanie_9. V školskom roku 2015/2016 deviataci obstáli výborne, preto prajeme veľa úspechov aj žiakom v tomto školskom roku. Testovanie5 sa uskutočnilo 23. novembra a naši piataci naštartovali nástup na II. stupeň výborne.

           Korešpodenčné semináre
          Žiaci našej školy riešia úlohy korešpodenčného seminára MAKS, KLOKAN, VŠEVEDKO a EXPERT.
          Žiaci 9. ročníka sa niekoľko rokov zapájali aj do Tajovského matematického seminára TMS, v ktorom riešili a posielali vyriešené úlohy na ohodnotenie. Viac na stránke www.gjgt.sk.

          Náboj Junior

          Náboj Junior je medzinárodná matematicko - fyzikálna súťaž pre päťčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. Celá súťaž trvá dopredu určený čas, v ktorom sa tímy snažia na jednom zo súťažných miest vyriešiť čo najviac príkladov. Na začiatku súťaže dostane každý tím zadanie šiestich príkladov. Akonáhle tím dospeje u niektorého z nich k správnemu, väčšinou číselnému výsledku, dostane zadanie ďalšieho. Kto vyrieši v časovom limite najviac príkladov, vyhráva.

          Náboj Junior prebieha súčasne na mnohých miestach po celej Českej a Slovenskej republike. V roku 2013 sa súťažilo na týchto miestach : Praha, Bílovec, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Bratislava, Nitra, Dolný Kubín, Poprad, Žilina, Lučenec, Banská Bystrica, Michalovce, Púchov a Partizánske. Tento rok sa konal už 5. ročník a naše tri tímy skončili na 6., 10. a 11. mieste.

          iBobor informatická súťaž

          V roku 2004 vznikla v Litve nová informatická súťaž Bebras - Informatický bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do ďalších európskych krajín. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor.

          Výsledky našich žiakov v informatickej súťaži za posledné roky nájdete na našej stránke v ponuke Výsledky súťaží.

          Naši žiaci sa v minulosti zapájali aj do súťaže Genius Logicus, ktorá sa stala v krátkom čase najdynamickejšie sa rozvíjajúcou súťažou v Strednej Európe - zapojili sa do nej desiatky tisíc súťažiacich a tisícky škôl.
          Momentálne súťaž prebieha v 8 krajinách (Slovensko, Česká Republika, Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rusko, Rumunsko) s ambíciou rozšírenia do desiatok krajín v Európe, aj mimo nej. Súťažiaci sa na súťaž nemusia nijak pripravovať. Úlohy sa jednoznačne líšia od matematických a sú navrhnuté tak, aby súťažiaci prostredníctvom vlastného uvažovania a postupných krokov našli ich riešenie.
          Úlohy sú koncipované tak, aby precvičili najmä prirodzený intelekt žiakov a kombinačné schopnosti, ktoré sa im zídu hlavne v matematike, fyzike a mnohých iných vyučovacích predmetoch ako ten najlepší základ pre správne riešenie problémov.